Koutule skvrnitá a jak se jí zbavit 

Pomůžeme vám se jich zbavit. Máme dlouholeté zkušenosti s tímto odolným hmyzem.
Sami se jich nezbavíte. Nečekejte až Vám zamoří obydlí.

Kde se bere a více o nich se dozvíte níže.

 

 

 

koutule hubení

Naše společnost se specializuje na desinsekci a jedním z hmyzích druhů, kterým se aktivně věnujeme, je původně tropický a subtropický nebodavý druh zvaný Koutule. V průběhu času se tento hmyz rozšířil i do oblastí mírného pásu. V České republice byl tento druh Koutule poprvé zaznamenán v roce 2011 a rychle se rozšiřuje.

Vzhled a chování

Larvy těchto mušek mají unikátní schopnost zachytávat bublinky vzduchu svými štětinkami, což jim umožňuje dýchat pod vodou. Živí se rozkládajícími materiály, zejména rostlinnými, ale nevyhýbají se ani živočišným zbytkům.

Dospělci dosahují délky 3–5 milimetrů a jsou charakteristickými hnědými křídly s bílými tečkami, která se směrem ke konci mírně zužují. Tělo a křídla jsou hustě pokryta jemnými šedohnědými chloupky, které jim efektivně odhánějí vodu. Tito hmyzí tvorové tráví většinu času sedící na stěnách a za letu jsou aktivní jen v případě potřeby. V letu mají sklon vyhledávat otvory, do kterých snadno pronikají, například odpadní jímky. Jsou také přitahováni světlem.

Životní cyklus a biotop

Po vylíhnutí z vajíček se larvy vyvíjejí během dvou až tří týdnů a poté se zakuklí. Kuklení stádium trvá přibližně 5 dní. Dospělí jedinci žijí zhruba 10 dní, což závisí na teplotě. Jsou schopni se pářit velmi brzy a samičky ihned kladou vajíčka do vhodného prostředí. Nově vylíhlí jedinci jsou pohlavně vyzrálí do 9 hodin.

Tito hmyzí tvorové žijí především v mělkých kalužích znečištěných organickými látkami a ve stojaté vodě v dutinách stromů, která začíná zahnívat. Postupně však získali schopnost prosperovat i v lidském prostředí, zejména v odpadních vodách z koupelen, kuchyní a toalet.

Zdravotní rizika

Vzhledem k jejich životnímu stylu představují pro člověka jisté zdravotní riziko, zejména pokud se nedodržuje hygiena. Tyto mušky mohou sloužit jako přenašeči bakteriálních infekcí.

I když jsou spíše vzácně spojeny s onemocněními u člověka, je potřeba zmínit, že u citlivých jedinců mohou setřené šupinky jejich křídel vyvolat astma po vdechnutí.

Hubení v domácnosti

Larvy těchto mušek jsou velmi odolné proti chemikáliím, jako jsou bělidla, a dokážou dobře snášet vařící vodu. Dospělci jsou rovněž velmi odolní vůči vodě a jejich spláchnutí je obtížné. Pro účinnou likvidaci těchto mušek v domácnosti je nezbytné úspěšně odstranit dospělce a pravidelně udržovat odtoky a odpadní roury. Mohou se totiž množit v odpadních jímkách a následně se dostávat do interiérů. V některých případech je třeba provést vysokotlaké vyčištění odpadních rour, které na svých stěnách poskytují vhodné podmínky pro vývoj larev.

Sami se jich pravděpodobně při větším zamoření nezbavíte, není problém zavolejte nám. 

Koutule v domě, koutule ve sklepě, mušky ve sklepě, jak se zbavit koutulí, mušky v čističce, mušky v kanálu, mušky z vlhka